آبان تتر
سلامت

۱۴توصیه پزشکی در راهپیمایی اربعین

توصیه‌هایی برای پیشگیری از گرمازدگی در پیاده‌روی اربعین

در حال نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی هستیم و عاشقان اباعبدالله خودشان را برای پیاده روی اربعین آماده می‌کنند. بارعایت موارد زیر پیاده روی بی دردسری داشته باشید و مارا از دعای خیرتان محروم نکنید.

توصیه‌هایی برای پیشگیری از گرمازدگی در پیاده‌روی اربعین

 

1. تا جای ممکن از لباس‌های گشاد، نخی و خنک استفاده کنید و از همراه داشتن بار اضافه بپرهیزید.

۲.در انتخاب کقش پیاده روی نهایت دقت را به عمل آورید و چند روز قبل ازسفر با کفشتان پیاده روی کنید  تا از راحتی آن مطمئن شوید .کفشی را که با آن نمی توانید راحت راه بروید، نپوشید، زیرا باعث تاول می شود مثل کفش تنگ یا خشک.

۲. بار اضافه با خودتان حمل نکنید و اگر مقدور است از کالسکه یا وسایل چرخدار برای جدا کردن بار از بدنتان استفاده کنید

۳.نوشیدن آب برای جلوگیری از گرمازدگی را جدی بگیرید و در مسیر حتما از آب آشامیدنی به مقدار لازم استفاده کنید و منتظر نمانید که احساس تشنگی کنید.

۴. تا حد امکان نوشیدنی‌های گازدار و کافئین‌دار مصرف نکنید، چرا که بدن را دهیدراته و خشک می‌کند. بنابراین، شربت‌های سنتی همچون سکنجبین، خاکشیر ، تخم شربتی و شربت آبلیمو را جایگزین آن کنید.

۵. مصرف یخ و آب بسیار خنک نیز دمای بدن را بالا برده و موجب ایجاد عطش می‌شود. به همین دلیل، مصرف آن را به کمترین مقدار ممکن برسانید.

۶. غذاهایی استفاده کنید که بدن، آب کم‌تری از دست می‌دهد. به جای استفاده از شیرینی، غذاهای سرخ کرده و ادویه‌ها که باعث تشدید تشنگی می‌شود، به مصرف میوه‌ها به ویژه هندوانه اهتمام داشته باشید.

۷. از غذاهایی با طبع گرم کم‌تر استفاده کنید و در مسیرپیاده روی از مصرف بی‌رویه غذا پرهیز نمایید.

۸. از عرقگیر استفاده کرده و برای جلوگیری از گرمازدگی در طول روز در موکب‌ها استراحت کرده و عصر یا شب‌ها به پیاده‌روی پرداخته و به مسیر خود ادامه دهید.

۹. از چفیه، کلاه و عینک در طول مسیر حرکت استفاده کنید و هر از گاهی چفیه خود را با گلاب یا آب مرطوب کنید.

۱۰. در صورت بروز خستگی یا کوفتگی، حرکت در مسیر زیارت را برای ساعاتی متوقف کرده و پس از بهبودی نسبی به ادامه مسیر بپردازید.

۱۱.در صورتی که داروی خاصی را بطور مستمر استفاده میکنید قبل از سفر حتما با پزشک خودتان مشورت نمایید.

۱۲.بهتر است روزها برای جلوگیری از گرمازدگی در طول روز در موکب‌ها استراحت کرده و عصر یا شب‌ها به پیاده‌روی پرداخته و به مسیر خود ادامه دهید.

۱۳.از لیوان‌های شخصی استفاده کنیدوحتماً مواد شوینده و پاک کننده دست را به همراه داشته باشید تا دچار آلودگی‌های عفونی و مسمومیت نشوید.

۱۴. تا قبل از رفتن به زیارت اربعین و به منظور آمادگی برای تشرف به راهپیمایی اربعین، صبح‌ها آب ولرم، آبلیمو و عسل بنوشید و در طول سفر لیموترش تازه به همراه داشته باشید تا در صورت عطش یا گرمازدگی از آن استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا