آبان تتر
سلامت

۱۰ ایده برتر صبحانه پر پروتئین برای کودکان

پروتئین ها اجزای سازنده بدن هستند. خاطرجمعی حاصل کنید کـه کودک شـما بـه اندازه کافی از آن ها دریافت میکند.

۱. تخم مرغ:

صبح بخیر _ تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین اسـت و همچنین بهترین راه برای شروع روز برای کودکان شماست. شـما می توانید تخم مرغ را بـه روشی کـه بچه شـما بیشتر دوست دارد تهیه کنید و همچنین ان را بـه روش های‌ مختلف تهیه کنید تا تنوع بیشتری داشته باشد. یکی از ساده ترین راه‌ها برای سرو تخم‌مرغ برای بچه‌ها این اسـت کـه مقداری تخم‌مرغ هم بزنید و مقداری نان تست کره‌ای درست کنید. می توانید مقداری آووکادوی له شده را نیز روی ان اضافه کنید.

۲. آجیل:

آجیل همچنین منبع پروتئینی اسـت کـه کودک شـما رابا دوز بالایی از مواد مغذی پر می‌کند. می توانید آجیل را بـه هر شکلی کـه دوست دارد بـه کودک خود بدهید، بـه عنوان آجیل مستقل یا حتی مخلوط در دستور العمل های‌ دیگر.

کره بادام زمینی همچنین منبع عالی پروتئین اسـت و می توانید ان را بـه یک تکه نان تست غلات کامل، وافل اضافه کنید یا حتی ان را درکنار میوه ها استفاده کنید. می توانید آجیل خرد شده یا گرانولا را بـه یک کاسه ماست یا جو اضافه کنید تا یک صبحانه خوشمزه و سالم درست کنید.

۳. محصولات لبنی:

از محصولات لبنی استفاده کنید تا کودکتان یک روز خوشمزه و سالم را شروع کند. محصولات لبنی مانند شیر، ماست، برش های‌ پنیر و حتی پنیر دلمه منبع خوبی از پروتئین هستند. میلک شیک های‌ خوشمزه، شیک های‌ پروتئینی، نان تست پنیر و پنیر کبابی را درست کنید تا بـه بچه هایتان تنوع بدهید. ۵۹.۷ درصد از کودکان ۲ تا ۵ ساله، ۴۷.۳ درصد از ۶ تا ۱۱ سال و ۳۱.۵ درصد از نوجوانان ۱۲ تا ۱۹ ساله شیر را بـه عنوان بخشی از وعده غذایی صبحگاهی خود مصرف می کنند.

یک راه ساده دیگر برای کمک بـه کودک شـما در مصرف بیشتر لبنیات این اسـت کـه عروسک های‌ کوچک میوه و مخلوط ماست را منجمد کنید تا لقمه های‌ ماست خوشمزه ای ایجاد کنید. برای تابستان گرم، لقمه های‌ ماست جای گزین فوق العاده ای برای بستنی ها خواهد بود.

۴. اسموتی پروتئینی:

شـما می توانید یک اسموتی خوشمزه، سیر کننده و غنی از پروتئین را درست در خانه با برخی مواد بـه اسانی در معرض درست کنید. مقداری شیر نارگیل، کره بادام، موز، وانیل، زرده تخم مرغ، پودر کاکائو و پودر دارچین را در مخلوط کن بریزید و اسموتی درست کنید. همچنین می توانید برخی از مواد را بر اساس ترجیح کودک خود اضافه یا تغییر دهید. اگر فرزندتان طعم ان را دوست دارد، می توانید دانه چیا را برای فواید بیشتر اضافه کنید.

۵. اسموتی توت فرنگی:

اسموتی توت فرنگی خوشمزه خواهد بودو همچنین کودک شـما را در نیمه اول روز سیر نگه می دارد. با اضافه کردن توت فرنگی، بلغور جو دوسر نپخته، ماست یونانی ساده، عسل و مقداری شیر در مخلوط کن، اسموتی درست کنید.

۶. گوشت:

افزودن گوشت بـه صبحانه کودک شـما طعم و منویی بسیار سیر کننده و سرشار از پروتئین را بـه ارمغان می آورد.
میتوانید بـه شکل‌های‌ مختلف بـه بچه‌هایتان گوشت بدهید و همچنین ان را بـه عنوان یک تنوع برای هرروز هفته اضافه کنید. گزینه های‌ گوشت صبحانه بدون چربی سرشار از پروتئین و کم چربی اسـت. برخی از ایده های‌ عالی صبحانه مبتنی بر گوشت شامل سوسیس بوقلمون یا مرغ اسـت.

۷. مواد اولیه پروتئینی سریع برای افزودن به دستور العمل های دیگر:

اگر کودک شـما اهل غذا خوردن اسـت، همیشه می توانید مقداری پروتئین در دستور العمل‌های‌ دیگر اضافه کنید، بدون این کـه او حتی از ان مطلع باشد. موادی مانند جو، پودر شیر، تخم مرغ، موز و غیره را در غذاهایی کـه کودک شـما دوست دارد اضافه کنید.

۸. بلغور جو دوسر:

بلغور جو دوسر یکیدیگر از غذا های صبحانه با پروتئین بالا برای کودکان اسـت. می توانید ان را بـه عنوان یک دستور صبحانه خامه ای با میوه ها و آجیل روی ان درست کنید، یا ان را بـه پنکیک، اسموتی و سایر دستور العمل ها اضافه کنید تا سالم تر شوند.

شـما همچنین می توانید راه آسان را انتخاب کنید و بـه کودک خود مقداری تخم مرغ آب پز سفت بدهید. می توانید املت را هم امتحان کنید. بهترین نکته در مورد املت ها، جدا از طعم فوق العاده آن ها، این اسـت کـه می توانید انواع مختلفی از انها درست کنید. همچنین می توانید تخم مرغ را امتحان کنید یا ان را بـه دستور العمل های‌ دیگر مانند پنکیک پروتئینی، کلوچه پروتئینی، وافل پروتئینی و غیره اضافه کنید. این یک صبحانه سالم و خوشمزه سرشار از پروتئین برای کودکان اسـت.

۹. غلات:

یک کاسه غلات رابا مقدار زیادی میوه های‌ خرد شده و شیر پر کنید. این یک صبحانه غنی از پروتئین سالم و بسیار خوشمزه برای کودکان شـما خواهد بود.

۱۰. سالاد:

با سرو یک بشقاب سالاد بـه کودک خود یک صبحانه سالم بدهید. موادی مانند گوشت بدون چربی، تخم مرغ، سبزیجات سبز و غیره را اضافه کنید تا خوشمزه و سرشار از پروتئین شود.

علیرغم در معرض بودن غذا های مختلف غنی از پروتئین، برخی مطالعات نشان داده اند کـه مصرف پروتئین توصیه شده روزانه در جمعیت دنیا کاهش یافته اسـت. توزیع ایده آل پروتئین باید در میان وعده های‌ غذایی معادل باشد «۳۰ گرم در هر وعده».

اما همانگونه کـه نمودار نشان میدهد، یک عدم تعادل وجوددارد، بـه طوری کـه مردم مقدار زیادی از پروتئین خودرا در طول شام میخورند، حتی از میزان توصیه شده نیز فراتر میروند و بـه میزان قابل توجهی پروتئین کمتری در صبحانه دارند.

۱. آیا کودکان برای صبحانه به پروتئین نیاز دارند؟

کودکان بین چهار تا هشت سال بـه ۱۹ گرم پروتئین در روز نیاز دارند، در حالی کـه کودکان بین ۹ تا ۱۳ سال بـه ۳۴ گرم پروتئین نیاز دارند. برای برآوردن این نیازهای پروتئینی، کودک شـما باید در هر وعده غذایی، از جمله صبحانه، مقداری پروتئین مصرف کند. فقط بـه نوارهای پروتئینی وابسته نباشید. از آنجایی کـه صبحانه نخستین وعده غذایی در روز اسـت، افزودن پروتئین سطح انرژی کودک شـما را حفظ میکند و وی را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارد.

۲. کدام سبزیجات سرشار از پروتئین هستند؟

کلم بروکلی، اسفناج، کلم بروکسل و بوک چوی از سبزیجات غنی از پروتئین هستند کـه می توانید در رژیم غذایی کودک خود بگنجانید.

۳. چگونه یک صبحانه پروتئینی به بچه ها کمک می کند در طول روز متمرکز و پرانرژی بمانند؟

یک صبحانه غنی از پروتئین بـه کودکان در حفظ تمرکز و انرژی در طول روز کمک می‌کند. این انرژی طولانی مدت را ارائه می‌دهد و انها را احساس رضایت می‌کند. پروتئین موجود در گوشت، لوبیا، تخم مرغ و لبنیات بـه حفظ سطح انرژی و التیام توانایی های‌ شناختی کمک میکند و منجر بـه افزایش تمرکز و نتایج تحصیلی بهتر می‌شود.

۴. عواقب بالقوه حذف یک صبحانه غنی از پروتئین برای کودکان چیست؟

حذف یک صبحانه سرشار از پروتئین می تواند بـه گرسنگی و دریافت غذای کودکان آسیب برساند. ممکن اسـت باعث پرخوری، افزایش وزن و چاقی شود. شامل یک صبحانه پر پروتئین می تواند اشتها را نظارت کند، سیری را افزایش دهد و دریافت کالری را کاهش دهد. بنابر این، برای مهار گرسنگی و ترویج عادات غذایی سالم در میان کودکان مفید اسـت.

۵. چگونه یک صبحانه پروتئینی به مدیریت وزن در کودکان کمک می کند؟

گنجاندن یک صبحانه سرشار از پروتئین می تواند با کاهش گرسنگی و مصرف کلی غذا بـه نظارت وزن کودکان کمک کند. تحقیقات بر روی نوجوانانی کـه صبحانه را حذف کردند نشان داد کـه بر خلاف حذف صبحانه یا مصرف یک وعده غذایی با پروتئین معمولی، وعده های‌ غذایی غنی از پروتئین باعث افزایش حس سیری و کاهش اشتهای آن ها میشود.

این نشان می‌دهد کـه یک صبحانه غنی از پروتئین ممکن اسـت تنظیم اشتها را در افراد جوان تقویت کند و بـه طور بالفعل از حفظ وزن سالم حمایت کند.

۶. آیا یک صبحانه پروتئینی می تواند به بهبود عملکرد تحصیلی در کودکان کمک کند؟

صبحانه های‌ غنی از پروتئین بر عملکرد تحصیلی کودکان تأثیر مثبت دارد. خوردن منظم صبحانه و شامل برنامه های‌ مدرسه باعث افزایش تمرکز و پیشرفت تحصیلی بـه ویژه برای کودکان کم تغذیه می‌شود. نمرات ریاضی و حسابی التیام قابل توجهی رابا یک وعده غذایی صبحگاهی مغذی نشان میدهد.

۷. آیا صبحانه پروتئینی برای کودکان فعال یا ورزشکاران فواید خاصی دارد؟

برای کودکان پرانرژی یا علاقه مندان بـه ورزش، یک صبحانه غنی از پروتئین مزایای ویژه ای را ارائه میدهد. با تامین مواد مغذی حیاتی برای رشد و بلوغ بـه تمرین، بازیابی و عملکرد کلی آن ها کمک می‌کند. با این وجود، تحقیقات محدود بـه دلیل نگرانی های‌ اخلاقی، راهنمایی را برای ورزشکاران جوان محدود میکند و انها را بـه پیروی از توصیه های‌ بزرگسالان رها میکند.

۸. چند نکته برای والدین برای تشویق فرزندانشان به خوردن منظم صبحانه پروتئینی چیست؟

برای تشویق کودکان بـه خوردن منظم صبحانه های‌ پروتئینی، گزینه های‌ متنوعی را ارائه دهید، آن ها را در تهیه وعده غذایی مشارکت دهید، ان را لذت بخش کنید، الگوبرداری کنید و تقویت مثبتی برای انتخاب غذا های غنی از پروتئین ارائه دهید.

در پایان

 

ارائه یک صبحانه با پروتئین بالا بـه کودکان یک راه ایده آل برای کمک بـه آن ها برای شروع روز با انرژی اسـت. پروتئین ها بـه انها کمک می‌کند تا برای مدت طولانی تری سیر بمانند و بـه رشد و تکامل مناسب کمک کنند. تخم مرغ، اسموتی های‌ پروتئینی، بلغور جو دوسر و غیره برخی از صبحانه های‌ پروتئینی برای بچه ها هستند.

میتوانید هرروز صبحانه‌های‌ پروتئینی متفاوتی برای علاقه‌مند نگه داشتن فرزندانتان ارائه دهید. همچنین می توانید مواد دیگری را برای ایجاد دستور العمل های‌ هیجان انگیز اضافه کنید. بـه عنوان والدین، تمرکز شـما باید بـه روش‌های‌ مختلف بر وارد کردن پروتئین بـه رژیم غذایی فرزندانتان باشد. این تمرین بـه آن ها کمک می‌کند تا عادات غذایی سالم را ایجاد کنند.

 

بیشتر بخوانید:

این ۵ ماده غذایی را نباید در ماهیتابه چدنی بپزید

روش هایی ساده برای کنترل عصبانیت کودک

منبع
تالاب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا