آبان تتر
دنیای مد

۹ ویژگی خاص که موقرمزها را از بقیه متمایز می کند

در گذشته به مو قرمزها به چشم افرادی مرموز نگاه می شد.

در گذشته به مو قرمزها به چشم افرادی مرموز نگاه می شد و آن ها توجه زیادی را به خود جلب می کردند. در قرون وسطی، مو قرمزها را جادوگر یا خون آشام می دانستند و گاهی جامعه رفتار بی رحمانه ای با آن ها داشت. اما خوشبختانه مدت ها از آن دوران گذشته و حالا می توانیم از رنگ زیبای موهای آن ها لذت ببریم. اما رنگ موی قرمز تنها ویژگی متمایز آن ها نیست.

۱- در اصل «جهش یافته» اند

ژن MC1R مسئولیت تعیین رنگ پوست و موهای ما را برعهده دارد. این ژن وقتی غیر فعال یا مسدود می شود، بدن شروع به تولید بیشتر ملانین می کند که باعث ایجاد رنگ های قرمزتر می شود. این ژن بر روی کک و مک های مو قرمزها هم اثر می گذارد.

۲- می توانند ویتامین D تولید کنند

از آنجایی که مو قرمزها به دلیل غلظت پایین ملانین در بدن خود، امکان جذب ویتامین D به میزان کافی را ندارند، بدن آن ها این توانایی را پیدا کرده تا هنگام قرارگیری در معرض نور خورشید، این ماده ی مغذی را بهتر تولید کند.

۳- مردان مو قرمز از برتری هایی در زمینه ی سلامت برخوردارند

احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردان مو قرمز کمتر است. تحقیقات نشان داده احتمال بروز این بیماری در مردان مو قرمز ۵۰ درصد کمتر از مردانی است که مو قرمز نیستند.

۴- درک متفاوتی از درد دارند

مو قرمزها از حساسیت بیشتری نسبت به درد برخوردارند، چون پردازش داروهای مسکن برای بدن مو قرمزها دشوار است و آن ها معمولاً به مسکن بیشتری نیاز دارند، امری که دلیل ترس آن ها از دندانپزشکی را توضیح می دهد.

۵- موی کمتری دارند

میزان تراکم موی سر بسته به ساختار تارهای مو و ضخامت آن ها می تواند متفاوت باشد. گرچه افراد به طور متوسط حدود ۱۰۰ هزار تار مو بر روی سر خود دارند، تحقیقات نشان داده بیشترین تراکم موی سر به بلوندها تعلق دارد و مو قرمزها از کمترین تراکم موی سر برخوردارند.

۶- کشور بریتانیا بیشترین جمعیت مو قرمز را دارد

اغلب مو قرمزهای دنیا در ایرلند و اسکاتلند زندگی می کنند. حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد مردم این کشورها مو قرمزند. با این حال، هنوز گمان می رود که مو قرمزها ژن خود را از جایی در جنوب غربی نروژ گرفته باشند.

۷- به سرما حساس اند

همان ژن MC1R ممکن است باعث فعال شدن افراطی یک ژن تشخیص دما شود. به همین دلیل، مو قرمزها ممکن است بیشتر از افرادی که از سایر رنگ موها برخوردارند، احساس سرما کنند.

۸- روزهایی مخصوص به خود دارند

بسیاری از کشورهای دنیا روزهایی را به نام مو قرمزها نام گذاری کرده اند. روز مو قرمزها در آلمان در ماه سپتامبر، در هلند در ماه اوت و در ایتالیا در ماه مه است. تاریخ این جشن ها و مدت زمان آن شاید در هر کشوری متفاوت باشد اما یک مناسبت و فرصتی برای بزرگداشت مو قرمزها است.

۹- نادرند

از همه مهم تر اینکه جمعیت کسانی که از این ویژگی منحصر به فرد برخوردارند بسیار اندک است. مو قرمزها نادرند و تنها یک تا ۲ درصد از کل جمعیت دنیا را تشکیل می دهند که چیزی معادل ۷۰ تا ۱۴۰ میلیون نفر است.

منبع
روزیاتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا