آبان تتر
روانشناسی

نکاتی برای کمک به عزیزانتان در دوران سالمندی

بین سال‌هاي‌ 2015 تا 2050؛ نسبت جمعیت بالای 60 سال جهان تقریبا از 12 درصد بـه 22 درصد دو برابر خواهد شد

صبح بخیر _ بین سال‌های‌ ۲۰۱۵ تا ۲۰۵۰؛ نسبت جمعیت بالای ۶۰ سال جهان تقریبا از ۱۲ درصد بـه ۲۲ درصد دو برابر خواهد شد ودر سال ۲۰۵۰؛ ۸۰ درصد از سالمندان در کشور های با درآمد کم و متوسط ​​زندگی خواهند کرد چراکه سرعت پیری جمعیت بسیار سریع تر از گذشته اسـت. همه ی کشورها برای خاطرجمعی از این کـه سیستم های‌ بهداشتی و اجتماعی آن ها آماده استفاده حداکثری از این تغییر جمعیتی هستند با چالش های‌ بزرگی روبه‌رو هستند.پیشبینی میشود تعداد افراد ۸۰ ساله یا بیشتر بین سال های‌ ۲۰۲۰ تا ۲۰۵۰ سه برابر شود و بـه ۴۲۶ میلیون نفر برسد.

 

در حالی کـه این تغییر در توزیع جمعیت یک کشور بـه سمت سنین بالاتر – کـه بـه عنوان پیری جمعیت شناخته میشود – در کشور های با درآمد بالا آغاز شد «بـه عنوان مثال در ژاپن ۳۰ درصد از جمعیت در حال حاضر بالای ۶۰ سال سن دارند»؛ اکنون در سنین پایین و متوسط ​​اسـت. کشور های درآمدی کـه بیشترین تغییر را تجربه می کنند. تا سال ۲۰۵۰؛ دو سوم جمعیت بالای ۶۰ سال جهان در کشور های با درآمد کم و متوسط ​​زندگی خواهند کرد.

 

مردم در سراسر جهان طولانی تر زندگی می کنند. امروزه بیشتر مردم انتظار دارند تا دهه شصت و بعد از ان زندگی کنند. هر کشوری در جهان هم از نظر اندازه و هم از نظر نسبت افراد مسن در جمعیت رشد را تجربه می کنند.

 

توضیحی درباره ی سالخوردگی

در سطح بیولوژیکی، پیری ناشی از تأثیر تجمع طیف گسترده ای از آسیب های‌ مولکولی و سلولی در طول زمان اسـت. این منجر بـه کاهش تدریجی ظرفیت جسمی و ذهنی، افزایش خطر ابتلا بـه بیماری ودر نهایت مرگ میشود.

 

این تغییرات نه خطی هستند و نه سازگار، و فقط با سن افراد درسال مرتبط هستند. تنوع مشاهده شده در سنین بالاتر تصادفی نیست. فراتر از تغییرات بیولوژیکی، پیری اغلب با تغییرات دیگر زندگی مانند بازنشستگی، نقل مکان بـه مسکن مناسب تر و مرگ دوستان و شرکا همراه اسـت.

 

961693298 talab org

بیماری های شایع مرتبط با افزایش سن

بیماری های‌ شایع در سنین بالاتر شامل کم شنوایی، آب مروارید و عیوب انکساری، درد پشت و گردن و آرتروز، بیماری مزمن انسدادی ریه، دیابت، افسردگی و زوال عقل اسـت. با بالا رفتن سن افراد بیشتر احتمال دارد چندین بیماری را هم زمان تجربه کنند.

 

سن بالاتر نیز با ظهور چندین حالت بهداشتی پیچیده مشخص می‌شود کـه طبق معمولً سندرم سالمندان نامیده میشود. آن ها اغلب نتیجه عوامل زمینه‌ای متعددی هستند و شامل ضعف، بی اختیاری ادرار، افتادن، هذیان و زخم فشاری می شوند.

عوامل موثر بر سالخوردگی سالم

زندگی طولانی‌تر فرصت‌هایی را بـه همراه دارد، نه تنها برای افراد مسن و خانواده‌های‌ آن ها، بلکه برای کل جوامع. سال‌های‌ اضافی فرصتی را برای دنبال کردن فعالیت‌های‌ جدید مانند تحصیلات بیشتر، شغل جدید یا علاقه‌ای کـه مدت‌ها نادیده گرفته شده اسـت را فراهم میکند. افراد مسن نیز بـه طریق مختلف بـه خانواده و جوامع خود کمک می کنند. با این حال، میزان این فرصت ها و مشارکت ها بـه شدت بـه یک عامل بستگی دارد: سلامت.

260012281 talab org

شواهد حاکی از ان اسـت کـه نسبت زندگی در سلامت خوب بـه طور کلی ثابت مانده اسـت، و این نشان میدهد کـه سال های‌ اضافی در سلامت ضعیف هستند. اگر افراد بتوانند این سال‌های‌ اضافی زندگی رابا سلامتی خوب تجربه کنند ودر محیطی حمایت‌کننده زندگی کنند، توانایی ان‌ها برای انجام کارهایی کـه برایشان ارزشمند اسـت تفاوت چندانی با افراد جوان‌تر نخواهد داشت. اگر این سال های‌ اضافه شده تحت سلطه کاهش ظرفیت جسمی و ذهنی باشد، پیامد های ان برای افراد مسن و برای جامعه منفی تر خواهد بود.

 

اگر چه عده ای از تغییرات در سلامت افراد مسن ژنتیکی اسـت، اما بیشتر بـه دلیل محیط فیزیکی و اجتماعی افراد – از جمله خانه، محله، و اجتماعات آن ها، و همچنین ویژگی های‌ شخصی انها – مانند جنسیت، قومیت، یا وضعیت اجتماعی-اقتصادی انها اسـت. محیط هایی کـه افراد در دوران کودکی در ان زندگی می کنند یا حتی بـه عنوان جنین در حال رشد، همراه با ویژگی های‌ شخصی آن ها، تأثیرات بلندمدتی بر نحوه پیری آن ها دارد.

10108222 talab org

محیط‌های‌ فیزیکی و اجتماعی میتوانند مستقیماً یا از طریق موانع یا انگیزه‌هایی کـه بر فرصت‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و رفتار سلامت تأثیر می گذراند، بر سلامت تأثیر بگذارند. حفظ رفتارهای سالم در طول زندگی، بـه ویژه خوردن یک رژیم غذایی متعادل، انجام فعالیت بدنی منظم و خودداری از مصرف دخانیات، همگی بـه کاهش خطر ابتلا بـه بیماری‌های‌ غیرواگیر، التیام ظرفیت جسمی و ذهنی و تأخیر در وابستگی بـه مراقبت کمک می کنند.

 

محیط‌های‌ فیزیکی و اجتماعی حمایت‌کننده نیز افراد را قادر می‌سازد تا باوجود از دست دادن ظرفیت، کارهایی را کـه برایشان مهم اسـت انجام دهند. در معرض بودن ساختمان ها و وسایل حمل و نقل عمومی ایمن و قابل معرض، و مکان هایی کـه بـه اسانی می‌توان در اطراف ان قدم زد، نمونه هایی از محیط های‌ حمایتی هستند.

1560196104 talab org

در ایجاد یک پاسخ بهداشت عمومی بـه پیری، نه تنها توجه بـه رویکردهای فردی و محیطی کـه خسارات مرتبط با افزایش سن را التیام می‌بخشد، بلکه آنهایی کـه ممکن اسـت بهبودی، سازگاری و رشد روانی اجتماعی را تقویت کنند نیز مهم اسـت.

 

پنج نکته برای کمک به سالمندان در سال‌های طلایی‌شان

ما اهمیت حفظ سلامت عزیزانتان را می‌دانیم، اما همچنین می‌دانیم کـه چرا شاد ماندن اهمیت دارد. برای سالمندانی کـه بـه تنهایی زندگی می کنند، انجام کارهای ساده کـه قبلاً راحت بودند، می‌تواند بـه یک مبارزه و منبع ناامیدی تبدیل شود. بنابر این ما راه هایی را در مجله تفریحی تالاب برای کمک بـه عزیزانتان در کاهش استرس و اضطراب و جستجوی شادی در خانه بـه اشتراک میگذاریم.

۱. دوستی، خانواده و همراهی را در اولویت قرار دهید

خروج از خانه با افزایش سن برای سالمندان دشوارتر میشود، اما این بدان معنا نیست کـه انها باید ارتباط خودرا قطع کنند! از دوستان و خانواده بخواهید تا آنجا کـه ممکن اسـت از انها بازدید کنند و از عصر تکنولوژی استفاده کنید. تماس تصویری با نوه ها و دوستان از راه دور می‌تواند نقطه عطفی در روز عزیز شـما باشد.

 

936849892 talab org

2. به دنبال علایق جدید باشید

گاهی اوقات علایق قدیمی می توانند بـه اشکال جدید تبدیل شوند! اگر کسی کـه دوستش دارید از کار کردن روی خودرو لذت میبرد، شاید دوست داشته باشد یک خودرو مدل را نقاشی کند. آیا فرد مورد علاقه شـما زمان زیادی را در آشپزخانه می گذراند، اما متوجه شده اسـت کـه اینکار دشوارتر شده اسـت؟ شاید آن ها از ایجاد یک کتاب دستور غذا برای بـه اشتراک گذاشتن با خانواده و دوستان لذت ببرند! حتی می توانید ببینید کـه آیا یکی از اقوام کوچک‌تر بـه دیجیتالی کردن دستور العمل‌ها در قالب آنلاین کمک می کند کـه بـه اسانی بـه اشتراک گذاشته شود.

 

594758750 talab org

3. از مقداری نور خورشید استفاده کنید

نور خورشید یک راه اثبات شده برای دریافت ویتامین D، تقویت خلق و خو، التیام خواب، تقویت استخوان ها و حتی کمک بـه کاهش فشار خون اسـت. دادن فرصت بـه عزیزانتان برای تابش نور خورشید «البته با ضد آفتاب» راهی عالی برای افزایش سلامت و شادی اسـت.

900521653 talab org

 

4. برای گوش دادن به داستان های عزیزان وقت بگذارید

داستان هایی کـه عزیزان شـما بـه اشتراک می گذارند برای آن ها مهم اسـت و می‌تواند حکمت یا طنز را منتقل کند. حتی اگر یکی از اعضای خانواده شـما بخواهد یک داستان را بارها و بارها بـه اشتراک بگذارد، گوش دادن بـه آن ها کمک می کند تا امنیت و احساس اهمیت داشته باشند. ان‌ها را یادداشت کنید، ان‌ها را ضبط کنید تا ان را بـه اشتراک بگذارند، و باهم سلفی‌های‌ زیادی بگیرید. اشتراک‌گذاری داستان‌های‌ خانوادگی بـه ارتباط عزیزتان با گذشته و حال کمک می کند، و این یک راه فوق‌العاده برای افزایش شادی اسـت.

1442866292 talab org

 

5. به دنبال راه هایی برای پس دادن باشید

عزیزان مسن شـما باید بدانند کـه مهم هستند و ارزش دارند. بـه دنبال راه هایی باشید کـه می توانند در جامعه مشارکت کنند! شاید آن ها بتوانند برای سربازان یا دوستانشان نامه بنویسند، اسباب بازی هایی برای پناهگاه سگ بسازند، گل یا سبزیجات بکارند تا با دوستانشان بـه اشتراک بگذارند، یا چیز دیگری مربوط بـه یکی از سرگرمی ها یا علایق مورد علاقه انها باشد.

443156307 talab org

 

در پایان

سالمندان بـه اسانی، امنیت و حمایت عاطفی نیاز دارند مراقبت خودرا برای رفع نیازهای خاص انها تنظیم کنید. باید بـه ان‌ها کمک کنید تا بـه قرارهایشان برسند، کارهایی را برای آن ها انجام دهید تا مطمئن شوید کـه سالم می‌مانند.

 

بیشتر بخوانید:

نکاتی در مورد رژیم و کاهش وزن افراد دیابتی + فیلم

شخصیت شناسی از روی لبخند و چهره افراد

منبع
تالاب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا