آبان تتر
گوناگون

عکس‌های دیدنی از شاهزاده‌های قاجار در کودکی

در اینجا 6 عکس از شاهزاده‌های خاندان قاجار را در دوران خردسالی ملاحظه می‌کنید؛ از نوه‌های دختری ناصرالدین شاه تا محمد حسن میرزا، آخرین ولیعهد سلسلۀ قاجار.

صبح بخیر _ در اینجا عکس‌هایی را خواهید دید که برخی از شاهزادگان خردسال قاجار را در موقعیت‌های مختلف نشان می‌دهند.

persia the court at twilight 3
persia the court at twilight 3

عکس اول مسعود میرزا ظل‌السلطان را نشان می‌دهد که بزرگترین پسر به بلوغ رسیدۀ ناصرالدین شاه بود اما چون از مادری غیر قاجاری زاده شده بود به ولیعهدی نرسید. ظل‌السلطان بیش از سی سال حاکم اصفهان بود و در طول این مدت بسیاری از بناهای تاریخی این شهر را تخریب کرد. او در بزرگسالی به شکار علاقۀ فراوان داشت و گفته شده که در سفر به میانکاله همراه با سپاهیانش تعداد بسیار زیادی پلنگ و مرال و گاومیش را شکار کرده است؛ حیواناتی که امروز اثری از آن‌ها در آن منطقه نیست.

47072827
47072827

عکس دوم مربوط به دو نوۀ دختری ناصرالدین شاه، عصمت‌الملوک (نشسته روی صندلی) و فخرالتاج است که دختران عصمت‌الدولۀ قاجار (دختر ناصرالدین) شاه بودند.

47072844
47072844

عکس سوم در جشن تولد ناصرالدین میرزای ناصری، کوچکترین فرزند مظفرالدین شاه گرفته شده است. ناصرالدین میرزا روی صندلی نشسته و برخی از زنان حرمسرای مظفری نیز در اطرافش نشسته‌اند.

ahmad shah qajar
ahmad shah qajar

در عکس چهارم احمدشاه قاجار را در پنج سالگی ایستاده بر روی پلۀ پایین منبر در یک مراسم روضه‌خوانی زنانه می‌بینیم.

1
1

عکس پنجم محمد حسن میرزا آخرین ولیعهد سلسلۀ قاجار و برادر کوچکتر احمدشاه را نشان می‌دهد. ولیعهد در این تصویر به همراه یکی از خدمتکاران بر روی اسب نشسته و سایر خادمان، پیاده و سواره او را همراهی می‌کنند.

47072861
47072861

در عکس آخر نیز ملکه‌ جهان خانم، مادر احمدشاه و همسرمحمد علی شاه را می‌بینیم که در زمان تبعید در شهر اودسا به همراه دخترش خدیجه خانم و پسرانش محمود میرزا و عبدالحمید میرزا (خواهر و برادران کوچکتر احمد شاه) مقابل دوربین نشسته‌اند. (نفر سمت چپ نیز فخرالتاج نوۀ ناصرالدین شاه است که عکس دوم، تصویر او را در دوران کودکی نشان می‌داد.

بیشتر بخوانید:

منبع
فرادید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا