آبان تتر
سلامت

دلیل کبودی ناگهانی پوست بدن و درمان آن

کبود شدن پوست بدن، یک اتفاق طبیعی در زمان آسیب دیدن بدن و ضربه خوردن به آن است، اما در برخی مواقع کبودی بدون ضربه ایجاد می شود که خطرناک است.

دلایل کبود شدن پوست بدون ضربه

کبودی ناگهانی برروی پا و یا دیگر قسمت های بدن که در اثر یک ضربه و یا صدمه خفیف ایجاد می شود ، باعث کبودی و تغییر رنگ پوست خواهد شد . برخی افراد به راحتی و در اثر یک ضربه ظاهرا ناچیز پوست و بدنشان کبود شده و لکه های سیاه و یا آبی برروی بدنشان ظاهر می شود.

گاهی اوقات کبودی بدون جراحت می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی باشد. در این قسمت از سلامت نمناک به معرفی علت های ناگهانی کبودی ناگهانی در پاها و سایر قسمت های بدن و همچنین رهایی سریع از آن ها خواهیم پرداخت.

کبودی چیست ؟

کبودی خود به خود و بدون هیچ دلیلی بسیار نادر است . افرادی که مستعد ابتلا به کبودی هستند ممکن است علت آسیب های جزئی را به خاطر نیاوردند . تغییر رنگ پوست به دلیل پاره شدن ناگهانی رگ های خونی نتیجه یک کبودی می باشد.

این امر باعث می شود خونریزی ناشی از رگ ها و مویرگ ها در نزدیکی سطح پوست جمع شده و ابتدا بصورت لکه سیاه و یا آبی ظاهر شده و هنگام بهبودی به رنگ سبز و یا زرد تبدیل شوند.

ممکن است در ابتدا این کبودی ها دردناک بنظر برسند اما زمانی که رو به بهبودی می روند خارش پیدا کنند . بهبودی کامل این کبودی ها بین یک تا دو هفته طول می کشد.

علل کبودی ناگهانی بی دلیل برروی بدن چیست؟

دانستن دلیل ظهور این کبودی ها می تواند در بروز آنها درآینده جلوگیری کند و همچنین تعیین کند که آیا مراجعه به پزشک ضروری است یا خیر. کبودی ناگهانی به علل ذیل اتفاق می افتد:

۱. افزایش سن :

کبودی در افراد مسن به دلیل تغییرات پوستی و کاهش سطح کلاژن ایجاد می شود. سالخوردگی باعث نازک شدن لایه چربی محافظ در پوست میشود و این بدان معنا است که افراد مسن بیشتر از جوانان مستعد کبودی هستند .۹۰ درصد از کبودی در پاها و بازو و به ندرت در گردن ، گوش، باسن و یا کف پا مشاهده می شود.

۲. کمبود ویتامین :

یکی از دلایل کبودی کمبود ویتامین است . به عنوان مثال :کمبود ویتامین C باعث کبودی و خون ریزی بی دلیل می شود ، ویتامین K در لخته شدن خون نقش مهمی دارد. طبق یک گزارش ویتامین Cبه تقویت رگ های خونی و جلوگیری از پارگی آن ها کمک می کند.

مصرف مکمل های ویتامین Cبه کاهش کبودی در افراد مبتلا به بیماران پوستی و مکمل های ویتامین K به جلوگیری از کبودی ناگهانی در افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند ، کمک می کند. کمبود ویتامین C وKمی تواند باعث ایجاد بثورات پوستی و یا پورپورا شده و بنظر می رسد لکه های قرمز رنگ، قهوه ای و یا بنفش را برروی پوست ایجاد کند.

۳. عوارض جانبی برخی داروها و مکمل ها :

مصرف برخی از داروها و مکمل ها باعث نازک شدن رگ های خونی می شوند . به گفته پزشکان مصرف آسپرین ، برخی دارو های ضد انعقادی و آنتی بیوتیک ها می تواند مشکلاتی را در لخته شدن خون ایجاد کند.

همچنین مصرف مکمل هایی مانند جینکوبیلوبا ، زنجبیل و زردچوبه نیز که خاصیت رقیق کنندگی خون دارند که ممکن است به راحتی باعث کبودی پوست شوند . به همین علت مصرف این مکمل ها نباید به صورت دائمی باشد و همچنین در صورت مصرف داروهای لاغری ، از زنجبیل با احتیاط مصرف شود.

۴. ژنتیک :

گاها کبودی ناگهانی در بدن به علت عوامل ارثی می باشد . زنان دراین شرایط به دلیل داشتن رگ های نازک تر نسبت به مردان مستعدتر هستند.

۵. اختلالات خونریزی :

اختلالات خونریزی بدون هیچ علتی باعث کبودی ناگهانی برروی بدن می شود. به عنوان مثال افراد مبتلا به هموفیلی و ویلبراند به این مشکل مبتلا هستند. طبق گفته بنیاد ملی هموفیلی افراد مبتلا به این بیماری علاوه بر اختلال در خونریزی و کبودی در قسمت هایی از بدن، ممکن است خونریزی بی علت از بینی و خونریزی های طولانی مدت در اثر بریدگی و خراش را نیز تجربه کنند . همچنین زنان مبتلا به هموفیلی خونریزی های قاعدگی سنگینی خواهند داشت.

۶. آفتاب سوختگی :

نور آفتاب برای دریافت ویتامین D لازم است اما قرارگیری بیش از حد در معرض آفتاب به پوست آسیب می رساند . اثرات کبودی آفتاب سوختگی به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند و حتی ممکن است این اثرات ماندگار نیز باشند . اگر به همراه آفتاب سوختگی خونریزی غیر طبیعی نیز داشتید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

برخی از علائم آفتاب سوختگی مانند قرمزی، پوسته پوسته شدن و خارش را می توان با استفاده از داروهای طبیعی چون آلوئه ورا ،عسل ، عصاره چوب درخت فندق و جو دوسر درمان کرد.

۷. ورزش :
انجام ورزش های سنگین مانند بلند کردن وزنه و تمرینات فشرده باعث ایجاد کبودی های ناگهانی برروی پوست می شوند . همچنین شکستگی ناخن پاهای دونده ها نیز یکی از شایع ترین علل کبودی می باشد زیرا هنگام دویدن و درجازدن انگشت های پا در جلوی کفش قرار می گیرند.

اگر در چنین شرایطی بودید ، روش درمانی RICE را انجام دهید که بدین شرح می باشد:

استراحت کردن (R) :اندام مصدوم بی حرکت قرار بگیرد.

یخ(I) :کیسه ای از یخ را برروی محل آسیب دیده قرار دهید. فقط دقت داشته باشید که یخ را مستقیما برروی محل نگذارید.

فشرده سازی :(c) برای جلوگیری از التهاب و درد محل آسیب دیده را بانداژ کنید.

بالا نگه داشتن عضو (E): برای پیشگیری از کاهش خون رسانی به محل آسیب دیده ،عضو آسیب دیده را در ارتفاعی بالاتر از سطح قلب قرار دهید.

۸. دیابت :

کبودی ناگهانی در پاها یکی از علائم دیابت پیشرفته می باشد . این بیماری بر رگ های خونی تاثیر گذاشته و منجر به بیماری عروق محیطی خواهد شد . علاوه بر کبودی ناگهانی در افراد مبتلا به دیابت ، افزایش تشنگی و مقدار ادرار، کاهش وزن ، حالت تهوع و درد شکمی نیز مشاهده می شود.

بیماری عروق محیطی معمولا به پاها اثر می گذارد . طبق نظریه ژورنال فیزیوتراپی عارضه کبودی در دیابت جزو صدماتی است که بهبودی ندارد.

۹. عفونت های ویروسی :

عفونت های ویروسی باعث ایجاد وضعیتی به نام ترومبوسیتوپنی می شود که در لخته شدن خون اثر می گذارند . برخی از عفونت های ویروسی شایع عبارتند از :آبله مرغان، اوریون و سرخجه.

سایر مشکلات پزشکی از قبیل ایدز، آنمی آپلاستیک و لوسمی نیز پلاکت های خون را تحت تاثیر قرار داده و در نتیجه اختلال در خونریزی را به دنبال خواهند داشت.

۱۰. بیماری های خود ایمنی :
اختلالات خود ایمنی زمانی ایجاد می شوند که بدن به جای مبارزه با عفونت ها ، آنتی بادی هایی را علیه بافت های خودی بدن تولید کند که برخی از این بیماری ها عبارتند از :

لوپوس :کبودی آسان و خونریزی بیش از حد می تواند در اثر ابتلا به این بیماری ایجاد شود.

آرتریت روماتوئید : داروهای کورتیکواستروئیدی که در این بیماری تجویز می شود باعث نازک شدن پوست و درنتیجه کبودی ناگهانی خواهد شد.

واسکولیت : التهاب رگ های خونی واسکولیت نامیده می شود که باعث ایجاد تغییرات پوستی خواهد شد.

۱۱. سایر علل کبودی :
برخی از مشکلات جدی پزشکی سبب کبودی ناگهانی خواهند شد . این بیماری ها در ابتدا علائم دیگری داشته و کبودی در مراحل بعدی آن ها رخ خواهد داد. این بیماری ها عبارتند از:

بیماری های کبدی : هنگامی که فاکتورهای لخته شدن خون توسط کبد ساخته نشود این بیماری رخ می دهد که علاوه بر کبودی های ناگهانی برروی پوست ، متورم شدن پاها و خونریزی از روده نیز از علائم این بیماری می باشد.

بیماری های کلیوی :کبودی ناگهانی گاهی اوقات از علائم مراحل ثانویه بیماری مزمن کلیوی می باشد. فرد مبتلا به این بیماری علائمی چون خواب آلودگی ، بی حسی دست و پا، بوی بد دهان، وجود خون در مدفوع و استفراغ صبحگاهی را تجربه خواهد کرد.

۱۲. سرطان :
برخی از درمان های مختص سرطان پلاکت های خون را تحت تاثیر قرار می دهند . طبق گفته انستیتوی ملی سرطان شیمی درمانی می تواند باعث کبودی ناگهانی و ایجاد لکه های بنفش و یا قرمز ریزی برروی پوست شود.

کبودی ناگهانی بی علت برروی سینه ازبین نمی رود و نشانه ای از سرطان التهابی سینه خواهد بود. علائم دیگر سرطان التهابی سینه عبارتند از:سینه هایی دردناک و متورم، تغییرشکل نوک پستان ها و ترشح از آن ها.

نوع دیگر سرطان که باعث کبودی ناگهانی می شود سرطان خون است . فرد مبتلا به این سرطان می تواند علائم متعددی از جمله کاهش وزن ، خستگی مداوم، عفونت های مکرر و یا خونریزی بی علت را تجربه کند . اگرچه در موارد نادر کبودی ناگهانی می تواند نشانه یک وضعیت جدی باشد.

با استفاده از چای کیسه ای و آلوئه ورا می توان بعضی از اثار کبودی را بصورت طبیعی درمان کرد.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

معمولا آثار کبودی بعد از دوهفته ناپدید می شود اما درصورت وجود این علائم به همراه کبودی باید به پزشک مراجعه کرد :

آثار کبودی بعد از گذشت دو هفته درمان نشده است.
بدون هیچ دلیل واضحی متوجه کبودی در پاها و یا دیگر قسمت های بدن شده اید.
کبودی بی علت و ناگهانی شروع شود.
در قسمت کبودی احساس درد داشته باشید.

منبع
نمناک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا