آبان تتر
سلامت

این کار می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را سه برابر کند

اگر می خواهید خطر ابتلا به آلزایمر یا سایر انواع زوال عقل را کاهش دهید، کافی است برخیزید و فعالیت های متفاوتی انجام بدهید.

صبح بخیر _  اگر می خواهید خطر ابتلا به آلزایمر یا نوع دیگری از زوال عقل را کاهش دهید، تلویزیون را خاموش کنید و از اینترنت دور شوید و بروید کاری متفاوت انجام دهید.

یک مطالعه جدید بر روی افراد ۶۰ سال و بالاتر نشان داده است که نشستن بیش از ۱۰ ساعت در روز ممکن است به شدت و به سرعت خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد.

محققان پس از انجام این آزمایش ها متوجه شدند سالمندانی که ۱۲ ساعت در روز بی تحرک بودند، ۶۳ درصد بیشتر از سالمندانی که ۹ ساعت یا کمتر می نشینند، در طی هفت سال به زوال عقل مبتلا می شوند و کسانی که به مدت ۱۵ ساعت در روز غذا می‌خوردند، ۲۲۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل در این مدت کوتاه بودند.

این یافته ها بر اساس یک مطالعه گسترده بر روی ۵۰۰۰۰ نفر انجام شد که هیچ یک از آنها در ابتدا علائم زوال عقل نداشتند(این مطالعه توسط محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه آریزونا انجام شد)

محققان در مجله انجمن پزشکی آمریکا گزارش دادند: «یک ارتباط غیرخطی قابل توجهی بین زمان صرف شده مانند بی تحرکی و زوال عقل رخ داده وجود دارد.»

در واقع، در میان بزرگسالان مسن‌تر، زمان بیشتری که در رفتارهای بی‌تحرک صرف می‌شود، به طور قابل‌توجهی با بروز بیشتر زوال عقل مرتبط شده است.

در حالی که به نظر می رسید در این مطالعه نشستن و بی تحرکی کمتر از میانگین حدود ۹ ساعت و ربع در روز بود، فواید کمی داشت، خطرات به سرعت از این سطح و به ویژه بیش از ۱۰ ساعت در روز افزایش یافت.

محققان اذعان دارند که کار بیشتری برای اثبات علیت این پدیده مورد نیاز است. آنها افزودند که تعداد کمی از افراد در این مطالعه وجود داشتند که ۱۵ ساعت یا بیشتر در طول روز نشسته بودند، بنابراین اعداد، سطوح بالاتری از عدم اطمینان را شامل می شوند.

اما این یافته‌ها با یافته‌های چندین مطالعه دیگر مطابقت دارد که نشان داده‌اند نشستن طولانی مدت برای سلامتی ما از جمله سلامت مغز مضر است، در حالی که درگیر شدن در فعالیت‌های بیشتر و مختلف برای آن مفید است.

مقاله دیگری در مجله پزشکی بریتانیا نیز نشان داد که نشستن بیش از حد برای سلامت شناختی ما مضر است و یک مطالعه دیگر نیز در بریتانیا نشان داد که پیاده روی حدود ۱۰۰۰۰ قدم در روز می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

این موضوع بسیار مهمتر از آن چیزی است که افراد تصور می کنند.

در طول همه گیری، ما چندین سال صرف صحبت در مورد COVID-19 کردیم و در داخل خانه پنهان شدیم، ماسک‌های متعددی زدیم و انواع کارهای دیگر را انجام دادیم به این امید که خطر ابتلا به ویروس را به حداقل برسانیم.

اما زوال عقل چطور؟ این بیماری در حال حاضر ۶.۶ میلیون نفر را در ایالات متحده درگیر کرده است. این تعداد افرادی است که انجمن آلزایمر می گوید امروزه با آلزایمر زندگی می کنند و هیچ درمانی و هیچ واکسنی برای آن وجود ندارد و از بین نمی رود در عوض، بدتر می شود.

بر اساس تحقیقات اخیر در هلند، خطر ابتلا به زوال عقل در طول زندگی ما ممکن است به اندازه یک در چهار باشد. به گفته انجمن آلزایمر، در ایالات متحده، حدود یک سوم سالمندان قبل از مرگ دچار زوال عقل می شوند.

فراموش نکنید که مرگ و میر ناشی از زوال عقل اغلب وحشتناک است؛ به خصوص برای افرادی که به شما اهمیت می دهند و این تجربه برای آنها عذاب محض است.

بنابراین هر راهی برای کاهش خطر باید در الویت شما باشد. حتی اگر به معنای قطع سریال و فیلم مورد علاقه تان باشد.

 

بیشتر بخوانید: 

وجود مو روی لاله گوش نشانه این بیماری است

منبع
سلامت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا