آبان تتر
دسته بندی نشدهورزش

انتقادات سوپراستاد بزرگ شطرنج/ مربی خارجی تیم ملی در حد ما نیست

سید محمدامین طباطبایی که اخیرا به عنوان سوپر استاد بزرگی شطرنج دست یافت با تاکید بر برخی بی‌توجهی‌ها و عدم حمایت ها گفت: مربی روسی که برای تیم ملی جذب شد در حد و اندازه های ما نیست.

تیم ملی شطرنج از هفته گذشته زیر نظر «سرگی تیویاکف» روسی الاصل پیگیر تمرینات خود برای حضور در بازی های آسیایی است. طبق توافق صورت گرفته این مربی که در هلند اقامت دارد فقط تا ۱۴ شهریور کنار ملی پوشان شطرنج ایران است تا در ازای دریافت ساعتی ۱۰۰ دلار به صورت اختصاصی برای هر یک از ملی پوشان کلاس های آموزشی و رفع اشکال داشته باشد.

سیدمحمد امین طباطبایی در کنار پرهام مقصودلو، بردیا دانشور، امیررضا پورآقابالا، پویا ایدنی و مبینا علی نسب از شطرنجبازان اعزامی ایران به بازی های آسیایی است که در چند جلسه تمرینی زیر نظر این مربی روسی الاصل شرکت داشته است. البته که این ملی پوش شطرنج تاکید دارد که «سرگی تیویاکف» درحد و اندازه های تیم ملی شطرنج ایران نیست.

وی که سومین و جدیدترین سوپراستاد بزرگ شطرنج ایران به حساب می آید در مجموع نسبت به برخی بی توجهی ها و عدم حمایت های مدیران از شطرنج ایران انتقاداتی دارد و تاکید دارد که مسئولان باید بیشتر از این قدردان ستاره های شطرنج باشند.

به مدال بازی های آسیایی فکر می کنیم

سید محمد امین طباطبایی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به حضور تیم ملی شطرنج در بازی های آسیایی گفت: اولین بار است که با تیم ملی در این بازی ها شرکت می کنم و طبیعتا هدفم چیزی جز کسب نتیجه و مدال نیست. به خصوص با انگیزه و همتی که در هم تیمی‌هایم سراغ دارم.

img 20190912 174058 540
img 20190912 174058 540

می توانیم از پس چین و هند بربیاییم

«با توجه به میزبانی چین و حضور پرقدرت این تیم و همچنین شرکت نمایندگان کشوری مانند چین قاعدتا کسب مدال به خصوص به رنگ طلا کار راحتی نیست»، این ملی پوش شطرنج در واکنش به این موضوع گفت: شطرنجبازان ایران تجربه غلبه بر همین دو تیم را دارند. ما در مسابقات تیمی آسیا که در همدان برگزار شد، تیم های چین و هند را در سه بخش استاندارد، رپید (سریع) و رعد آسا (بلیتس) شکست دادیم و قهرمان شدیم.

روی برنز حساب کرده ایم

وی ادامه داد: در بازی های آسیایی هم هر اتفاقی ممکن است بیفتد. مهم این است که همه ملی پوشان با انگیزه هستند و مصمم برای کسب بهترین نتیجه در هانگژو؛ درست است که تیم هایی مانند چین و هند از تجربه و اعتبار بالایی برخوردار هستند اما ما نشان داده ایم که اگر خوب بازی کنیم، زورمان به این تیم ها می رسد. در هر صورت در این بازی ها می توانیم حداقل مدال برنز تیمی را بگیریم.

مربی خارجی جذب شده در حد و اندازه های تیم ملی شطرنج نیست

طباطبایی که حدود دو ما پیش در مسابقات یادبود هتنی در بوداپست از ریتینگ ۲۷۰۰ عبور کرد و به عنوان سوپراستاد بزرگی دست یافت، در مورد روند پیگیری تمرینات تیم ملی زیر نظر مربی روسی الاصل که فدراسیون برای مدت یک هفته به خدمت گرفته است نیز توضیح داد.

وی گفت: این مربی خوب است اما واقعیت این است که در حد تیم ملی ایران نیست. تیم ملی شطرنج ایران با توجه به بازیکنان نامداری که در اختیار دارد به مربیان خارجی بزرگ از این نیاز دارد. شاید به خاطر مسائل مالی یا هر مسئله دیگری امکان جذب چنین مربی وجود نداشته باشد. اقدام فدراسیون هم برای به خدمت گرفتن «سرگی تیویاکف» و به هر حال بودن چنین مربی بهتر از هیچی است اما واقعیت این است که او در حد تیم ملی و همه ملی پوشان نیست.

او مورد انتظار نیست

ملی پوش شطرنج ایران تاکید کرد: اگر مربی با اعتبار و سطح بالاتر به خدمت گرفته شود، برای همه بازیکنان تیم ملی سودمند است اما مربی در این حد فقط برای چند نفر محدود می تواند مفید باشد. البته با توجه به شرایط اقتصادی جذب هر مربی سخت است و شاید از توان فدراسیون خارج باشد. اینکه فدراسیون در آستانه بازی های آسیایی در این زمینه اقدامی داشته خوب است، من هم شخصا در چند جلسه تمرینی با این مربی حاضر شده ام اما واقعا مربی مورد انتظار نیست.

فقط چند مربی هستند که می توانند با من و پرهام کار کنند

طباطبایی تاکید کرد: در دنیا فقط چند مربی هستند که می توانند با من و پرهام کار کنند و قیمت آنها هم بالاتر از این مربی روسی اصل است. البته به طور دقیق در مورد رقم قرارداد این مربیان اطلاعی ندارم اما فکر می کنم آنها برای هر ساعت تمرین حدود ۲۰۰ دلار دریافت می کنند، شاید هم این رقم کمتر باشد اما به هر حال حتما فدراسیون از پس آن بر نمی آید.

ntyyzgidddyd
ntyyzgidddyd

انتقاد از عدم حمایت های کافی

وی که در سال ۲۰۲۱ با راهیابی به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی بهترین نتیجه تاریخ شطرنج ایران در عرصه بین‌المللی را به دست آورد، در ادامه انتقاداتی را از مسئولان ورزش و عدم حمایت کافی و لازم آنها از شطرنج مطرح کرد و گفت: بودجه اختصاصی به شطرنج خیلی کم است و به همین دلیل در جذب مربیانی در حد ملی پوشان مشکل ایجاد می شود. در شته ای مانند فوتبال برای به هزینه های میلیاردی برای سرمربی می شود. واقعا ساعتی ۱۰۰ دلار که این مربی خارجی پیشنهاد کرده، زیاد نیست، موضوع اعتبارات تخصیصی به شطرنج است که پاسخگو نیست.

برای شطرنج سرمایه گذاری نمی شود

سوپراستاد بزرگ شطرنج ایران با تاکید بر اینکه برای شطرنج، حفظ ستاره های این رشته و کمک به بهبود وضعیت آنها سرمایه گذاری لازم صورت نمی گیرد، تصریح کرد: در سایر کشورها حمایت زیادی از شطرنجبازان صورت می گیرد و طبیعی است که آنها خوب می توانند نتیجه بگیرند. به طور میانگین برای یک شطرنجبازان در کشورهای دیگر سالیانه ۱۰۰هزار دلار هزینه می شود. حتی من شطرنجبازانی را سراغ دارم که سالیانه ۳۰۰ هزاردلار حمایت مالی می شود.

ملی پوشان شطرنج ایران متکی به همت و غیرت خود هستند

وی در این زمینه افزود: این در حالی است که امثال من و پرهام مقصودلو و حتی بردیا دانشور و در کل همه شطرنجبازان با همت و تلاش و غیرت خودمان مصمم به کسب نتیجه هستیم. با توجه به قیمت دلار هزینه ها خیلی بالا رفته است. همه از این موضوع آگاه هستیم اما برای حفظ رقابت با دیگر کشورها باید هزینه کنیم و مربیان بهتر به خدمت بگیریم.

طباطبایی سوپراستاد بزرگ شطرنج شد
طباطبایی سوپراستاد بزرگ شطرنج شد

مدیران قدردان ستاره های شطرنج باشند

شطرنجباز ملی پوش ایران با یادآوری اینکه ایران سال ها در المپیاد زیر ۱۶ سال به عنوان قهرمانی دست پیدا می کرد، خاطرنشان کرد: هیچ وقت به خاطراین موفقیت تقدیری از شطرنجبازان صورت نگرفت در حالیکه وقتی ازبک ها در یک دوره قهرمان شدند پاداش های قابل توجهی به آنها اهدا شد. ما از ازبکستان خیلی جلوتر بودیم و با وجود حمایت های مالی زیادی که از شطرنجبازان این کشور می شود، هنوزم برابر هستیم اما حیف است، مدیران ورزش باید قدر ستاره های شطرنج را بدانند و حمایت مالی بیشتری از آنها داشته باشند.

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا